Szlaki turystyczne

SZLAK CZARNY

NUMER SZLAKU: P-S-ZKA-129, BRAK W EWIDENCJI PTTK.
PRZEBIEG SZLAKU: KAMIEŃ POMORSKI PKP - CHRZĄSZCZEWO - KRÓLEWSKI GŁAZ - BUNIEWICE - CHRZĄSZCZEWO - KAMIEŃ POMORSKI PKP
NAZWA SZLAKU: DO KRÓLEWSKIEGO GŁAZU
GMINY: KAMIEŃ POMORSKI
NAWIERZCHNIE: ASFALT, BRUK, BETON, UTWARDZONA, DROGA POLNA
KOLOR: CZARNY
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2013
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2013
DŁUGOŚĆ: 11,56 km (14,75 - 15,41)

Szlak czarny

WAŻNE UWAGI
 1. Szlak ma charakter liniowy. Możliwość powrotu po oznakowaniu do dworca PKP asfaltem, który pokonywaliśmy wcześniej, lub trasą alternatywną (nieoznakowana).
 2. Szlak na odcinku w Kamieniu Pomorskim posiada wspólny przebieg z niebieskim szlakiem pieszym.
  Szlak utworzono i oznakowano w 2013 roku. Wykonawcą jest Wiking Szczecin na zlecenie Gminy Kamień Pomorski.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak ma charakter liniowy. Prowadzi z Kamienia Pomorskiego przez Chrząszczewo do Królewskiego Głazu. Powrót proponujemy trasą alternatywną, aby jak najmniej wracać przebytym już odcinkiem szlaku. Szlak należy do łatwych. Jedynie na odcinku nr 7 jest trudno przejezdny - zarastająca miejscami droga polna. Szlak opisywany jest w kierunku Kamień Pomorski PKP - Chrząszczewo - Chrząszczewko - Królewski Głaz - Buniewice - Chrząszczewo.

PODSUMOWANIE
 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2013 roku określamy jako bardzo dobre.
 • Oprócz odcinka 7 szlak można pokonać zarówno samochodem, rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG GOOGLE MAPS:

 1. Długość szlaku 11,56 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 47,7 m na odcinku 6,74 km (58%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 46,8 m na odcinku 4,82 km (42%)
 4. Wysokość względna minimalna około -2 m
 5. Wysokość względna maksymalna około 3 m
 6. Wysokość względna średnia około 7 m.

PEŁNY OPIS SZLAKU ZNAJDUJE SIĘ NA: http://szlaki-zachodniopomorskie.pl/articles.php?article_id=156

Pobierz PLIKI DO GPS

SZLAK NIEBIESKI

NUMER SZLAKU PTTK: ZP-108-n
PRZEBIEG SZLAKU: Świnoujście - Wolin - ROZWAROWO - SIBIN - KUKUŁOWO -POŁCHOWO - DUSIN - SKARCHOWO - KAMIEŃ POMORSKI SZLAK MIEJSKI - ŻÓŁCINO - WRZOSOWO - Dziwnówek
NAZWA SZLAKU: Szlak nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim
GMINY: Świnoujście, Wolin, KAMIEŃ POMORSKI, Dziwnów
NAWIERZCHNIE: ASFALT, BRUK, BETON, UTWARDZONA, DROGA POLNA
KOLOR: NIEBIESKI
ROK OSTATNIEGO MALOWANIA: 2013 na terenie Gminy Kamień Pomorski, 2008-2011 na pozostałym terenie.
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2013 na trenie Gminy Kamień Pomorski, pozostałe przebiegi od 2007 do 2011
DŁUGOŚĆ: 31,18 km na terenie Gminy Kamień Pomorski, z czego szlak miejski 5,94km. Długość całego szlaku ponad 98 km.

Szlak niebieski
WAŻNE UWAGI
 1. Szlak ma charakter liniowy. Możliwość wariantowania wędrówki z czarnym szlakiem pieszym "Do Królewskiego Głazu" (P-S-ZKA-129) w Kamieniu Pomorskim PKP/PKS, Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 i Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym "Dookoła Bałtyku" R-10 w Dziwnówku.
 2. Szlak przebiega prawie w całości wraz z Pomorską Drogą Świętego Jakuba.
 3. Szlak przeprojektowano i oznakowano w 2013 roku.

Wykonawcą jest Wiking Szczecin na zlecenie Gminy Kamień Pomorski.
Na odcinku nr 5, część Skarchowo-Kamień Pomorski ogródki działkowe, bardzo duże utrudnienia - błotnista, zarastająca i zalewana nawierzchnia drogi. Proponujemy pokonanie tego odcinka trasą alternatywną: drogą powiatową (asfalt - nr 0012Z) Skarchowo-Jarszewo, a następnie drogą betonową i gruntową przez Miłachowo. Można również skorzystać z oznakowania Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, za którym dotrzemy do przejazdu kolejowego przy skrzyżowaniu ulic Polna i Wolińska.

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak ma charakter liniowy. Przebiega on na trasie Świnoujście - Dziwnówek. Niniejszy opis szczegółowy dotyczy odcinka szlaku przebiegającego na terenach Gminy Kamień Pomorski, gdzie został odnowiony i przeprojektowany w okresie lipiec-sierpień 2013 rok. Oprócz zabytków na trasie i niewątpliwie przepięknych widoków na Zalew Kamieński oraz cieśninę Dziwnę, czeka nas historyczna uczta w samym Kamieniu Pomorskim. Tutaj warto skorzystać z bazy noclegowej np. letniego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w szkole nieopodal katedry kamieńskiej i wziąć udział w szeregu wydarzeń miejskich, między innymi w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Zapraszamy do wspólnego poznawania Gminy Kamień Pomorski.

PODSUMOWANIE
 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku na terenie Gminy Kamień Pomorski, w 2013 roku określamy jako bardzo dobre.
 • Oprócz odcinka 5 (Skarchowo-Kamień Pomorski), szlak można pokonać zarówno samochodem, rowerem jak i z zastosowaniem nordic walking. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z miejscowymi utrudnieniami.
OPIS DANYCH TECHNICZNYCH SZLAKU WG. GOOGLE MAPS:
 1. Długość szlaku 32,42 km
 2. Łączna wysokość podejść na trasie około 168 m na odcinku 16,72 km (53%)
 3. Łączna ilość zejść na trasie około 164 m na odcinku 14,80 km (47%)
 4. Wysokość względna minimalna około -3 m
 5. Wysokość względna maksymalna około 12 m
 6. Wysokość względna średnia około 2 m

PEŁNY OPIS SZLAKU ZNAJDUJE SIĘ NA: http://szlaki-zachodniopomorskie.pl/articles.php?article_id=157

Pobierz PLIKI DO GPS

SZLAK ŚWIĘTEGO JAKUBA

Kamieński odcinek Szlaku św. Jakuba jest częścią Pomorskiej Drogi św. Jakuba, która stanowi fragment Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago). Wszystkie drogi szlaku pielgrzymkowego prowadzą do grobu apostoła Jakuba Starszego, znajdującego się w północno-zachodniej Hiszpanii w katedrze Santiago de Compostela. W 1982 roku za sprawą pielgrzymki Papieża Jana Pawła II – Wielkiego Pielgrzyma - do grobu apostoła Jakuba dokonało się ponowne „odkrycie” Composteli. W 1987 r. Rada Europy ogłosiła Drogę św. Jakuba jako Pierwszy Szlak Kulturowy, zwracając się jednocześnie do włodarzy państw o odtwarzanie i utrzymanie tras przebiegu camino oraz przygotowanie ich dla pątników.
W ramach projektu zrealizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oznaczonych zostało 630 km drogi św. Jakuba. Drogi Jakubowe oznaczane są charakterystycznym symbolem żółtej muszli na niebieskim tle. Na szlaku można znaleźć wiele niezwykłych i pięknych miejsc.

Odcinek szlaku przebiega również przez Kamień Pomorski. Są to dwie trasy oznaczone numerami 34 i 35. Trasa oznaczona numerem 34 ma długość 28,1 km; łączy ona Karnice z Kamieniem Pomorskim. Natomiast trasa numer 35 ma długość 23,6 km i łączy naszą gminę z Wolinem.
Szlak wiedzie w naszej gminie przez miejscowości Trzebieszewo, Kamień Pomorski, Jarszewo, Skarchowo, Dusin, Kukułowo, Sibin. Miejscami godnymi uwagi przy pokonywaniu tej drogi są m.in.: katedra wraz z otaczającym ją osiedlem katedralnym, Baszta i Brama Wolińska wraz z fragmentami murów obronnych, gotycko-renesansowy ratusz, Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Trzebieszewie, Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jarszewie.
Więcej informacji o szlaku na stronie: www.re-create.pl. Poniżej prześledzić można przebieg szlaku w Europie, a także szczegółowo w Polsce.

Przebieg szlaku w Europie

Pezebieg szlaku w Polsce

Przebieg szlaku w Gminie Kamień Pomorski zobaczą Państwo na:
http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/relation/3088664?zoom=13&lat=53.97593&lon=14.80623&hill=0&route=0.785#routes

Przewodnik multimedialny Pomorskiej Drogi Św. Jakuba
http://www.re-create.pl/mapa/

GOTYK CEGLANY

Szlak ten łączy kulturowe dziedzictwo  kilkudziesięciu miast Danii, Niemiec i Polski. Po dziś dzień niezliczone budowle gotyckich mistrzów świadczą o sile i bogactwie regionu tej części Europy. Swoje ślady do dziś pozostawiły tutaj Hanza, Zakon Krzyżacki i czasy gdy zakładano miasta.  Leżące w północnej części Europy klasztory i ratusze, bramy miejskie i fortyfikacje, mury i kamienice, kościoły halowe i bazyliki świadczą po dziś dzień o ogromnej zamożności tego okresu. Pozostały one niepowtarzalnymi symbolami i jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego łączy ze sobą te średniowieczne perły; jest wśród nich także Kamień Pomorski

Nasze miasto przystąpiło do Stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego w 2013 roku. Wśród obiektów zabytkowych miasta znamiona gotyku noszą przede wszystkim katedra, Brama i Baszta Wolińska, ratusz, mury miejskie i mury osiedla katedralnego, a także  Pałac Biskupi i  Kościół pw. Św. Mikołaja. Zapraszamy do zwiedzania!

Więcej informacji o całości szlaku na stronie: www.eurob.org