Szlaki turystyczne

Szlak Świętego Jakuba

Kamieński odcinek Szlaku św. Jakuba jest częścią Pomorskiej Drogi św. Jakuba, która stanowi fragment Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago). Wszystkie drogi szlaku pielgrzymkowego prowadzą do grobu apostoła Jakuba Starszego, znajdującego się w północno-zachodniej Hiszpanii w katedrze Santiago de Compostela. W 1982 roku za sprawą pielgrzymki Papieża Jana Pawła II – Wielkiego Pielgrzyma - do grobu apostoła Jakuba dokonało się ponowne „odkrycie” Composteli. W 1987 r. Rada Europy ogłosiła Drogę św. Jakuba jako Pierwszy Szlak Kulturowy, zwracając się jednocześnie do włodarzy państw o odtwarzanie i utrzymanie tras przebiegu camino oraz przygotowanie ich dla pątników.
W ramach projektu zrealizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oznaczonych zostało 630 km drogi św. Jakuba. Drogi Jakubowe oznaczane są charakterystycznym symbolem żółtej muszli na niebieskim tle. Na szlaku można znaleźć wiele niezwykłych i pięknych miejsc.

Odcinek szlaku przebiega również przez Kamień Pomorski. Są to dwie trasy oznaczone numerami 34 i 35. Trasa oznaczona numerem 34 ma długość 28,1 km; łączy ona Karnice z Kamieniem Pomorskim. Natomiast trasa numer 35 ma długość 23,6 km i łączy naszą gminę z Wolinem.
Szlak wiedzie w naszej gminie przez miejscowości Trzebieszewo, Kamień Pomorski, Jarszewo, Skarchowo, Dusin, Kukułowo, Sibin. Miejscami godnymi uwagi przy pokonywaniu tej drogi są m.in.: katedra wraz z otaczającym ją osiedlem katedralnym, Baszta i Brama Wolińska wraz z fragmentami murów obronnych, gotycko-renesansowy ratusz, Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Trzebieszewie, Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jarszewie.

Więcej informacji o szlaku na stronie: 
https://www.pomorskadrogaswjakuba.pl/

Przebieg szlaku
https://www.pomorskadrogaswjakuba.pl/pomorska-droga-sw-jakuba/przebieg-szlaku/