środa, 15 lipca 2020
Imieniny: Henryka, Igi i Włodzimierza

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

02.10.2015
NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ W SŁUPA!

Trwa zainicjowana przez Kontrolę Skarbową ogólnokrajowa kampania informacyjna pod hasłem „Nie daj się zrobić w słupa”.

Kontrola Skarbowa podejmuje szereg działań, które prowadzą do eliminowania procederu wyłudzenia podatku VAT. Oprócz bezpośredniej walki z oszustami, niezwykle ważne jest informowanie osób, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami oszustów, o istniejących zagrożeniach związanych z działaniami członków zorganizowanych grup przestępczych, mającymi na celu wyłudzenie podatku VAT z budżetu państwa.

Kampania zwraca uwagę na edukację w zakresie bezpiecznego, zgodnego z obowiązującym prawem prowadzenia działalności gospodarczej. W  jej ramach podejmowane są działania mające ostrzec ludzi aby nie dali się „wciągnąć” w  przestępstwa karuzelowe i przekazywane są informacje o konsekwencjach wynikających z naruszenia przepisów prawa. Odpowiedzialność ponoszą bowiem nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder polegający na wyłudzeniu podatku VAT, ale i te, które zostają wykorzystane do podpisywania fikcyjnych faktur - wchodząc tym samym na drogę przestępstwa. Każdy uczestnik oszustwa karuzelowego musi liczyć się z konsekwencjami: podatkowymi, karnymi i karnymi skarbowymi.

Najczęściej ofiarami przestępstw podatkowych padają osoby, które z uwagi na niską świadomość prawa, swój status materialny lub brak środków do życia, godzą się na udział w  procederze przestępczym w zamian za otrzymywanie regularnego lub jednorazowego wynagrodzenia. Wykorzystywane są osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, osoby bezrobotne, emeryci, osoby młode, wkraczające dopiero na drogę zawodową, a nawet nieuleczalnie chorzy. Kandydaci na firmy-słupy są werbowani przez uczestników zorganizowanej grupy przestępczej, która doskonale wie gdzie i kogo szukać.

Planowany zakres kampanii obejmuje różnorodne formy działania, m.in. spotkania z młodzieżą, z osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w biurach pracy. Udostępniona została także strona internetowa www.slupczyoszust.pl, na której zamieszczane są wszystkie informacje dotyczące kampanii - w tym o bieżących działaniach Kontroli Skarbowej w  poszczególnych regionach kraju.

 

Osoba odpowiedzialna za treść:  Arkadiusz Stankiewicz
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  02.10.2015 07:48:28
Data modyfikacji:  02.06.2016 08:13:02
Ilość wyświetleń:  2732
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
02.06.2016 08:13:02admin_vobacomedycja strony
02.10.2015 07:48:28Elżbieta Kucharskadodano stronę