piątek, 10 lipca 2020
Imieniny: Filipa, Sylwany i Witalisa

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

19.06.2018
Koncert inauguracyjny kamieńskiego festiwalu

W miniony piątek, tradycyjnie o godzinie 19.00, zainaugurowano 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po przywitaniu licznie zgromadzonej w katedrze kamieńskiej publiczności przez prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego, głos zabrał Stanisław Kuryłło, Burmistrz Gminy Kamień Pomorski, zarazem przewodniczący festiwalowego Komitetu Organizacyjnego. W sposób szczególny przywitał prof. Józefa Serafina, obchodzącego 14 czerwca pięćdziesiątą rocznicę swego pierwszego występu na kamieńskim festiwalu, którego od wielu lat jest dyrektorem artystycznym. Po wystąpieniu burmistrza Kuryłły, który wypowiedział tradycyjną formułę otwierającą festiwal, głos zabrali także: gospodarz katedry ks. proboszcz Dariusz Żarkowski oraz przyjaciel Kamienia Pomorskiego i jego festiwalu - ks. prałat dr Jan Marcin Mazur, reprezentujący patrona honorowego festiwalu Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego ks. abp. Andrzeja Dzięgę.

Po oficjalnych przemówieniach zabytkowa kamieńska świątynia wypełniła się muzyką organową. Koncert inauguracyjny tegorocznego festiwalu rozpoczął, tak jak przed rokiem, XVII-wieczny niemiecki kompozytor Nicolaus Bruhns. Tym razem pierwszym utworem było Preludium i fuga e-moll w wykonaniu debiutującego w Kamieniu Daniela Strządały, studenta klasy organów Akademii Muzycznej w Katowicach, prowadzonej przez prof. Witolda Zabornego. Młody artysta uczestniczył w wielu warsztatach muzycznych prowadzonych przez czołowych polskich organistów. Laureat nagród na międzynarodowych konkursach organowych jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów oraz Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. W 2012 r. nagrał solową płytę „Impresje organowe w dekanacie czechowickim”. Daniel Strządała zaprezentował również II Sonatę e-moll op. 19 Augusta Gottfrieda Rittera oraz własną trzyczęściową improwizację, którą zakończył swój występ, wywołując burzliwe oklaski festiwalowej publiczności.

W drugiej części koncertu z transeptu romańsko-gotyckiej katedry rozbrzmiewał śpiew, założonego przed dwudziestoma laty filipińskiego chóru „Novo Concertante Manila”, dla którego był to już drugi występ w Kamieniu Pomorskim. Na kamieńskim festiwalu zadebiutował cztery lata temu podczas jubileuszowej pięćdziesiątej edycji. W repertuarze chórzystów znajdują się utwory od renesansu do współczesności, muzyka ludowa oraz dzieła kompozytorów z Filipin. Założycielem, kierownikiem i dyrygentem chóru jest Arwin Tan, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Filipińskiego oraz dyrektor Państwowego Konkursu Chóralnego na Filipinach, prowadzący warsztaty wokalne w Azji i w Niemczech. Podczas koncertu chórzyści zaśpiewali utwory współczesnych kompozytorów takich jak Javier Busto, Ralph Hoffmann, Josu Elberdin, Joshua Cadeliña, Ivo Antognini, Guy Forbes, Tinnah de la Rosa oraz Jay-el Viteño. Ich występ wzbudził żywiołowe oklaski słuchaczy, które zachęciły artystów do zaprezentowania na bis znanej polskiej pieśni ludowej.

Kolejne festiwalowe spotkanie z muzyką, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, odbędzie się wyjątkowo w tę środę, 20 czerwca. Będzie to koncert dodatkowy, podczas którego wystąpią artyści ze Stanów Zjednoczonych – organista John Morrow i chór „Zielinski Singers”.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz - Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Osoba publikująca:  Elżbieta Kucharska
Data publikacji:  19.06.2018 08:20:54
Data modyfikacji:  19.06.2018 12:48:46
Ilość wyświetleń:  1713
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
19.06.2018 12:48:46Elżbieta Kucharskaedycja strony
19.06.2018 08:59:37Elżbieta Kucharskaedycja strony
19.06.2018 08:58:13Elżbieta Kucharskaedycja strony
19.06.2018 08:57:09Elżbieta Kucharskaedycja strony
19.06.2018 08:26:45Elżbieta Kucharskaedycja strony
19.06.2018 08:20:54Elżbieta Kucharskadodano stronę