niedziela, 9 sierpnia 2020
Imieniny: Klary, Romana i Rozyny

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

10.07.2019
Już w piątek 12.07. br. IV koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

W piątek o godzinie 19.00 rozpocznie się w katedrze kamieńskiej kolejny koncert tegorocznej edycji naszego festiwalu.

Za kontuarem organów zasiądzie niemiecka organistka młodego pokolenia Lisa Hummel. W części kameralnej usłyszymy doskonale znaną kamieńskiej publiczności Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego oraz solistkę-instrumentalistkę, skrzypaczkę Martę Gębską.

Repertuar koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

- Toccata, adagio i fuga C-dur BWV 564

- Preludium chorałowe Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654

Jan z Lublina (XVI w.)

- Pięć tańców z tabulatury organowej

Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)

- V Sonata D-dur op. 65

wyk. L.Hummel

 

Henryk Wieniawski (1835–1880)

- I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14

Allegro moderato

wyk. M.Gębska, Orkiestra, J.M. Zarzycki

Stanisław Moniuszko (1819–1872)

- Bajka – uwertura fantastyczna

wyk. Orkiestra, J.M. Zarzycki

 

Wykonawcy:

Lisa Hummel studiowała we Fryburgu oraz Lipsku, uzyskując dyplom z odznaczeniem                         w zakresie muzyki kościelnej. Obecnie studiuje w klasie mistrzowskiej prof. Martina Schmedinga (organy) i Matthiasa Foremny'ego (dyrygentura). Brała udział w kursach mistrzowskich (prowadzonych m.in. przez takich wykładowców jak D. Roth, L. Ghielmi M. Maierhofer, G. Weinberger, J. Tuma). Jest laureatką międzynarodowych konkursów organowych (2014 – Dublin, I nagroda, Sankt Petersburg, III nagroda, Wiesbaden, II nagroda; 2015 – Korschenbroich, nagroda jury; 2016 – Norymberga, II nagroda i nagroda publiczności). Koncertowała jako organistka i dyrygent chóru w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce, Rosji i Słowacji.

 

Marta Gębska urodziła się w 2002 r., naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat, od 2013 r. kształci się pod kierunkiem swojego ojca, prof. Andrzeja Gębskiego, a od 2017 r.  w klasie prof. Romana Lasockiego. Jest laureatką wielu konkursów (Płock I nagroda - 2013, 2015 i 2017; 2013 – Gdańsk, I nagroda, 2014 – Kielce, I nagroda, 2015 – Rybnik, I nagroda, 2016 – Warszawa, II nagroda, Żywiec, I nagroda, 2017 – Lublin, I nagroda, 2018 – Poznań, Grand Prix); wielokrotnie zdobywała stypendia artystyczne (np. Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2015”). Jako solistka i kameralistka koncertowała w całej Polsce oraz w Holandii i Niemczech. W 2018 ukazała się jej pierwsza solowa płyta.

 

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna powstała podczas Letnich Warsztatów Artystycznych zorganizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od ponad dwudziestu lat stale gości w kalendarium warsztatów adresowanych do muzyków ze szkół średnich oraz studentów akademii muzycznych z Polski i z zagranicy. W pierwszym tygodniu uczestnicy pod okiem doświadczonych pedagogów opanowują partie orkiestrowe  w sekcjach instrumentalnych oraz przygotowują program kameralny. Utworzone przez uczestników Warsztatów zespoły kameralne wystąpią podczas koncertu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kolejny etap projektu prowadzi do założenia Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, nad poziomem wykonawczym której czuwa dyrygent z uznanym dorobkiem artystycznym, prof. Jan Miłosz Zarzycki. Zwieńczeniem trwających dwa tygodnie Warsztatów są koncerty symfoniczne podczas renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie.

 

Jan Miłosz Zarzycki ukończył klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz klasę dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak C. Abbado, K. Masur, S. Ozawa. W I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku zajął ex aequo pierwsze miejsce oraz otrzymał trzy nagrody specjalne. Występował w Austrii, Belgii, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Litwie, Macedonii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Ukrainie, USA, Włoszech. Ma w swoim dorobku kilkanaście płyt. W 2013 r. został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest dyrektorem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W 2014 r. otrzymał tytuł profesorski.

Osoba odpowiedzialna za treść:  Źródło: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim
Osoba publikująca:  Urząd Miejski
Data publikacji:  10.07.2019 13:16:32
Data modyfikacji:  10.07.2019 13:16:32
Ilość wyświetleń:  813
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
10.07.2019 13:16:32Balbina Kaczanowskadodano stronę