poniedziałek, 25 marca 2019
Imieniny: Bolka, Cezaryny i Marioli

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

22.05.2018
Podsumowanie Nocy Muzeów

Po północy, już w niedzielę 20 maja, zakończyła się ósma edycja Nocy Muzeów w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Pierwsi zwiedzający pojawili się u nas już przed 19.00. Zobaczyli otwartą niedawno wystawę „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii” ukazującą zabytki archeologiczne odkryte, przed i po II wojnie światowej, na terenie naszego powiatu w jego dzisiejszych granicach. W siedzibie MHZK prezentowane były również inne wystawy czasowe takie jak - „Ocalony od zapomnienia. Historia wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku”, „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, „Kołobrzeskie impresje” oraz ekspozycja o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z kontuarem kamieńskich organów z 1888 roku.
            Zwiedzający zobaczyli również skarb z epoki brązu odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, a także pozyskane w ubiegłym roku obiekty, o których informowały media ogólnopolskie jak obraz kościoła w Trzęsaczu XIX-wiecznego kamieńskiego malarza Constantina von Wietersheima czy wypożyczony nam unikatowy samochód Greif Junior wyprodukowany w latach 30. XX wieku w szczecińskiej fabryce Stoewer.

            Oprócz wystaw odbyły się także krótkie prelekcje dotyczące naszych zbiorów i dziejów miasta. O godzinie 19.00 rozpoczęliśmy pierwszą z nich poświęconą kolekcji kamieńskich pocztówek sprzed 1945 roku znajdującej się w naszych zbiorach.  O 20.00 przedstawiliśmy problematykę odbudowy „Uzdrowiska Kamień Pomorski” po II wojnie światowej. Po tej prezentacji udaliśmy się pod budynek Sądu Rejonowego, który w tym roku obchodzi 160. rocznicę powstania.  Przez Plac Wolności i ulicę Władysława Jagiełły udaliśmy się do Muzeum Kamieni na baszcie. Przewodnikiem tej wyprawy był sędzia w historycznym stroju, którego przebranie udało nam się pozyskać.

            Po powrocie z Muzeum Kamieni, około godziny 22.30 rozpoczęliśmy prelekcję dotyczącą nazewnictwa ulic naszego miasta. Na przestrzeni ubiegłego wieku, niektóre z nich nawet pięciokrotnie zmieniały swoje nazwy.  Tegoroczną Noc Muzeów zakończyła, już po północy, prezentacja filmowa dotycząca Kamienia Pomorskiego.

            Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za przybycie!
Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!

Osoba odpowiedzialna za treść:  Błażej Bubnowicz
Osoba publikująca:  Urząd Miejski
Data publikacji:  22.05.2018 12:55:17
Data modyfikacji:  22.05.2018 12:55:51
Ilość wyświetleń:  364
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
22.05.2018 12:55:51Lucjan Skwarekedycja strony
22.05.2018 12:55:17Lucjan Skwarekdodano stronę