czwartek, 27 lutego 2020
Imieniny: Gagrieli, Liwii i Leonarda

RSS RSS

High contrast
A- A+

Wersja tekstowa

KameryFacebook

Menu ▼

Formularz wyszukiwania

14.10.2019
„Tworzywa sztuczne - przekleństwo czy zbawienie dla świata”- wykład w ZUT w Szczecinie.

W ramach projektu Trzeci Wiek Technologicznie, którego koordynatorem i pomysłodawca jest Biuro Promocji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, realizowanego przez  3 lata - od lutego 2019 roku do końca 2021 roku, członkowie kamieńskiego UTW tym razem odbyli zajęcia na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej.  Wykład i warsztaty w laboratoriach ZUT dotyczyły zagadnień związanych  z szeroko pojętą  tematyką tworzyw sztucznych. Jest to obecnie bardzo ważny problem w skali świata. Z jednej strony prawie we wszystkich dziedzinach nie możemy się już obyć bez tworzyw sztucznych, z drugiej – stajemy się jego ofiarami, gdyż cząstki sztucznych tworzyw znajdują się już w glebie i powietrzu, nie mówiąc o pływających po oceanach plastykowych wyspach. Wiele krajów przystąpiło do programu segregacji i recyklingu, ale też jeszcze więcej państw zupełnie sobie z tym tematem nie radzi, potwornie zatruwając swoje i ogólnoświatowe środowisko. Dlatego w ramach różnych projektów naukowcy w ZUT zajmują się tym tematem, a dzięki prężnie rozwijającego się działu nauki jaką jest  nanotechnologia, pracują nad nowym wykorzystywaniem tworzyw sztucznych i jednocześnie pozbywaniem się plastykowych śmieci, tak aby nie szkodziły naszemu środowisku, a przynosiły nam dodatkowe korzyści.

Zajęcia były bardzo ciekawe, tym bardziej, że dotyczyły naszego codziennego życia. Jednocześnie mogliśmy się kolejny raz dowiedzieć o kierunkach  prac naukowców ZUT i ich osiągnięciach.

Projekt Trzeci Wiek Technologicznie jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Osoba odpowiedzialna za treść:  SUTW w Kamieniu Pomorskim
Osoba publikująca:  Urząd Miejski
Data publikacji:  14.10.2019 10:01:08
Data modyfikacji:  14.10.2019 10:01:08
Ilość wyświetleń:  362
DataOsoba dokonująca zmianOpis zmiany
14.10.2019 10:01:08Balbina Kaczanowskadodano stronę